Menu witryny

Logowanie

Wybierz wygląd

siteground-j15-70
Przeszłość
Pieśń Księżycowa Roku 2019 - wyniki

1. BOX AND THE TWINS – Love Song for a Boy - PIEŚŃ KSIĘŻYCOWA 2019 ROKU

2. VISIONS IN CLOUDS – Show Me The Way (You Tried To Be Seen)

Gwiazdy srebrzyły się w tą nieskończoną wydawało się noc, a nieśmiały, okrągły księżyc od czasu do czasu wyglądał zza deszczowych jeszcze niedawno chmur. Był wyjątkowo jasny, jakby świecił specjalnie dla nich. Otulała ich ciepła, zimowa przecież noc, jedna z tych, które chce się spędzić na dworze aż do samego rana. Stali naprzeciw siebie w ciszy, okryci bezwietrzną ciemnością. Wydawało się, że jedna z gwiazd dotknęła bladych policzków kobiety, przyprawiając ją o rumieńce. Mężczyzna uśmiechnął się ciepło. Spojrzał w górę, a potem w jej oczy. Po policzkach z wolna zaczęły płynąć łzy. Wielkie, gorzkie, smakujące wiecznym cierpieniem, rozczarowaniem, żalem do całego świata. Delikatnie pocałował jej gorące usta. I przyznał się do swej miłości bez słów, bez muzyki, bez śpiewu ptaków. - Uda nam się ? – zapytali prawie w tej samej chwili. - Tak. Teraz już tak… - odpowiedział.

Pan Robert
2. SANS PARADE – My Name Is RED

"My name is red" towarzyszy mi już przez pół roku i podsuwa mi kolejne drogowskazy. Zaprowadziło mnie już do Sopotu na wystawę o czerwieni oraz do biblioteki po książkę Orhana Pamuka. Muzycznie zostałam wysłana do kolejnych utworów Sans Parade, a następnie do solowej, mniej księżycowej twórczości jednego z muzyków. Pieśń niby czerwona, ale brzmiąca jednak bardziej fioletowo z pomarańczowymi metalicznymi uderzeniami jest ze mną w Helsinkach, z których Sans Parade częściowo pochodzi. Co stanie się dalej?

Pani Aleksandra
3. UNDERTHESKIN – Done

Każdy z nas ma swoją mroczną stronę. Co z nią zrobić? Tłumić, nie dopuszczać do głosu? A może jednak uzewnętrznić ją od czasu do czasu. Zrobić z niej jakiś pożytek. Na przykład w formie tak wspaniałej piosenki, wykonanej przez polski projekt UNDERTHESKIN ? Utwór pokochałby każdy człowiek zraniony przez świat, ludzi albo osobę, którą kochał. Nie jestem miłośnikiem mrocznych pieśni. Jednak ta kompozycja dzięki swojej dark wave'owo-eklektycznej energii nie popycha mnie w otchłań, ale raczej motywuje do trzymania gardy i walki, gdy życiowe problemy staną mi na drodze.

4. HANTE. – The Moon Song

5. ANNA VON HAUSSWOLFF – Sova

Słuchając wybranych utworów powstała w wyobraźni zbitka wyobrażeń, które być może nadadzą się na formę podsumowania ;) Księżyc już dawno dostosowany do warunków pozaziemskich, z orbity sonduje nieustanny rozwój poniżej. Rośliny oplatają włócznie światła, z wyrosłą motyką na słońce. W cieniu intelektu technologia wrasta w organizmy. Podparci rakietową gałęzią choćby i na księżyc. I jeszcze czasami coś tylko zawyje staromodnie, sinusoidą strun głosowych. Konary drzew płoną mrokiem. Prześwieca je gdzieniegdzie neon sowich oczu, spalających szlachetnym odbiciem srebrne kalorie księżyca.
Pan Mariusz

6. BRAGOLIN VS ADAM TRISTAR – No One Ever Speaks In This House

7. BAT FOR LASHES – Desert Man

W nocy wsłuchując się w szepty gwiazd nie potrafię określić jaki dystans dzieli nas. Jestem jak pustynny kwiat, który nie może zakochać się, bo miłość jest krainą lśniących gwiazd. Próby mierzenia pastelowego błękitu nieba i smutku pomagają w wędrówce do krain nieistniejących - przyciągnij mnie do siebie zanim zamienię się w pył... Pamiętaj, też że "decyzja oswojenia niesie w sobie ryzyko łez". Głos Natashy mimo melancholijnego przekazu uspokaja mnie. Desert Man Bat For Lashes w 2019 roku towarzyszyła mi często dlatego jest dla mnie pieśnią księżycową roku.
Pani Ewa

8. ANTIPOLE feat. Eirene – Closer (Ash Code Remix)

9. TEMPERS – Capital Pains

Nie mogę zasnąć, ponieważ (cytując tekst piosenki) "There’s a space in the night, where I tear a hole" Tak, dokładnie. Widzę tą dziurę w nocnym niebie za oknem mojego pokoju. Nic tylko tam wpaść. I zniknąć. Bo mam wrażenie jakbym czuł się kompletny. Chociaż na jakiś czas nie przejmuję się przeszłością i jutrem, wszystkim i wszystkimi. I to nie jest sen. To jest bezsenność, ale nie męcząca, lecz znośna a nawet ładna gdy w ciszy i zadumie oglądam teledysk do piosenki Tempers pt. "Capital Pains".
Pan Marcin

10. SECOND STILL – Idyll

11. THE SOFT CAVALRY – Bulletproof